Віддалимо деменцію!

Більшості хвороб легше запобігти, ніж лікувати. Це відомо всім. Рання діагностика часто виявляється вирішальним фактором для профілактики та лікування хвороби. Вчасно поставлений діагноз дозволяє розробити ефективні методи, які можуть зупинити прогрес захворювання, уникнути переходу його в хронічну стадію й призвести до одужання.

У разі деменції та найбільш поширеної її форми – хвороби Альцгеймера – це особливо важливо, щоб ужити заходів та спробувати, використовуючи всі доступні методи та досягнення сучасної медицини, виключити незворотні наслідки. Прийнято вважати, що деменція часто вражає людей похилого віку, що не є аксіомою чи чимось неминучим (чисельні факти підтверджують, що розвиток захворювання може початися й у ранньому віці). Симптоми недугу індивідуальні, проте експерти пропонують звернути увагу на низку загальних ознак, які можуть свідчити про причини виникнення деменції.

1. Труднощі у вирішенні тривіальних проблем

Звичайна забудькуватість, коли людина не пам'ятає, куди поклала авторучку або довго згадує прізвище актора із серіалу, властива багатьом, і коли таке трапляється рідко, навряд чи варто турбуватися. «Якби не пам'ять, життя було б неможливим; якби не забування, життя було б нестерпним», – казав польський письменник, автор багатьох афоризмів Vladislav Gzhegorchik. Зовсім інша річ, коли регулярно губляться звичні речі, забуваються нещодавні домовленості, імена улюблених режисерів, виконавців, солістів балету, назви фільмів, літературних творів; утруднюється управління побутовими приладами: пилососом, мікрохвильовою піччю, пральною машиною ... Це може свідчити про порушення, що розвиваються.

Peter Ross, Президент ради директорів Американської асоціації з догляду вдома («Home Care Association»), пояснює: «Літнім людям з деменцією стає важко виконувати прості повсякденні дії, які раніше були легкими: орієнтуватися на місцевості, оплачувати рахунки за кредитною карткою або грати у добре знайому улюблену гру. У той час, як проста забудькуватість є нормою з віком, забування речей, що часто виконуються, має викликати занепокоєння».

2. «Хронотоп забування»

Приклад такого забування (говоримо про художній образ) показав Йосип Бродський, лауреат Нобелівської премії з літератури, у творі «Одіссей Телемаку»:

Мій Телемаку,

Троянську війну закінчено.

Хто переміг – не пам'ятаю.

Мабуть, греки…

Однією з найбільш ранніх ознак деменції є порушення орієнтації у часі та навколишній обстановці. Людина неспроможна згадати, яке сьогодні число, день тижня, плутає дати, події, що відбулися у конкретний час на абсолютно точному просторі; відчуває розгубленість, наприклад, у разі входу до супермаркету або важко знаходить вихід з нього; невірно оцінює відстань до об'єктів на вулиці, забуває дорогу туди, де бував багато разів.

Peter Ross попереджає: «Людям із деменцією важко відстежувати дати, час і навіть пори року. Якщо щось відбувається надто швидко, у них можуть виникнути проблеми з розумінням того, що сталося. Вони забувають, де знаходяться, зокрема, у місцях, де часто бували, і те, як вони туди потрапили. Це особливо тривожно.

3. Труднощі з добиранням слів

Помітним симптомом деменції, що настає, є труднощі з добиранням правильних слів для вираження думок у розмові або на листі, невиразна вимова. У людини лексика стає збіднілою, виникають проблеми із назвами предметів та абстрактних понять; втрачається здатність ясно й чітко формулювати думки. Комічна фраза з улюбленого багатьма фільму: «Коли ви говорите, Іване Васильовичу, таке відчуття, що ви марите» – набуває серйозного трагічного сенсу. У процесі роздумів людина часто забуває, що хотіла сказати.

«Нездатність стежити за розмовою або брати участь у ній є ознакою недоумства. Ваш співрозмовник може зупинитися в середині речення, не знаючи, як його продовжити, постійно повторюється або зазнає труднощів зі словниковим запасом», – каже Ross.

4. Регулярна втрата, а потім пошук речей

Людина нерідко залишає повсякденні предмети (телефон, тапочки, ключі, окуляри) у різних місцях і потім не може їх знайти. Спроби згадати свої дії також виявляються безуспішними.

Peter Ross стверджує: Люди з деменцією часто втрачають речі або кладуть їх туди, куди ніколи раніше не клали. Якщо їм важко відновити свої кроки або вони звинувачують інших у крадіжці, це також є ознакою того, що з ними щось не в порядку».

5. Відмова від соціальних контактів

Люди починають уникати будь-якої спільної діяльності із сусідами, приятелями, колишніми колегами. Втрата інтересу до своїх недавніх захоплень, байдужість до того, що відбувається у політиці, мистецтві, інших сферах життя суспільства, байдужість до проблем близьких можуть бути ранніми симптомами деменції.

Як каже Ross, «…хоча для людей похилого віку нормально відчувати втому на деяких громадських заходах, люди з деменцією часто повністю відмовляються від соціально корисної активності».

6. Емоційні проблеми

Насторожити повинні помітні зміни у характері та темпераменті людини. Якщо веселий і життєрадісний раптово став похмурим і буркотливим, а скромний і сором'язливий раптом перетворився на товариського, то це привід задуматися. Тривожність і недовірливість, особливо, якщо вони раніше були властиві людині, – теж поганий симптом.

«Люди з деменцією часто можуть відчувати серйозні зміни настрою, збентеження, підозрілість, депресію, страх або тривогу», – ділиться спостереженнями Ross.

Похмурість, пригніченість, відсутність інтересу до задоволень може бути ознаками деменції.

Що робити, щоб уповільнити деменцію?

Якщо ви помітили несприятливі ознаки у поведінці близької людини, негайно звертайтеся до лікаря-психіатра. Існують об'єктивні тести, які дозволяють фахівцям оцінити, що це нормальний процес старіння або симптоми деменції. Проблема дуже серйозна, ліки від цього недугу ще не знайдено.

Не фатально, але деменція, за прогнозами деяких експертів, може стати головною медичною проблемою XXI століття. Сучасні технології, зокрема досягнення у вирощуванні органоїдів головного мозку, дозволяють сподіватися на успіх найближчим часом. Сьогодні ж багато експертів згодні зі словами доктора Brian Wu з групи психіатричної допомоги Executive Mental Health з догляду за літніми людьми: «Найкраща порада, яку потрібно прийняти зараз, – це якомога більше вести здоровий спосіб життя, що складається з повноцінного сну, правильно збалансованого харчування, достатньої фізичної та соціальної активноісті».

"Ми повинні думати про ризики й змінювати свій спосіб життя на краще", – погоджується доктор Doug Brown, представник британського Товариства з вивчення хвороби Альцгеймера.

Працюйте, спілкуйтеся, грайте в інтелектуальні ігри, займайтеся фізичними вправами, вивчайте вірші, дивіться фільми, запам'ятовуйте афоризми – обмінюйтеся враженнями…

Живіть повноцінно! Радуйтеся цьому!