Сухість шкіри взимку: причини та рішення

Зі зміною пори року ми змінюємо багато чого – прохолодніший літній одяг на тепліший зимовий; легші страви на обід замінюємо більш ситними супами та тушкованим м'ясом. На жаль, зима також часто приносить зміни для нашої шкіри. Суха шкіра – досить поширене явище в холодну пору року. Шкіра утримує вологу завдяки натуральним маслам, які діють як бар'єр захисту та зволоження. Як правило, сухість шкіри викликана ослабленням шкірного бар'єру через вплив довкілля.

Зимове повітря досить сухе, це відбувається через нижчий рівень вологості в атмосфері. Shari Lipner, дерматолог з Медичного центру Вейла Корнелла (Weill Cornell Medical Center) та Пресвітеріанської лікарні Нью-Йорка (New York-Presbyterian Hospital in New York), каже, що нижчі температури зовні утримують менше вологи, як і тепле повітря всередині приміщення.

Також варто враховувати, що слизова оболонка очей та шкіра, як правило, стають сухішими з віком. Це відбувається через зміни рівня гормонів, функції сальних залоз та продукування сльозової рідини, унаслідок чого ми можемо спостерігати явища сухості рогівки очей, шкіри та слизової оболонки носа.

Також варто враховувати, що слизова оболонка очей та шкіра, як правило, стають сухішими з віком. Це відбувається через зміни рівня гормонів, функції сальних залоз та продукції слізної рідини. В результаті ми можемо спостерігати явища сухості рогівки очей, шкіри та слизової оболонки носа.

Перелічимо кілька простих рекомендацій, які можуть допомогти зберегти здорову шкіру.

Вода

У зимову пору року варто переглянути правила купання та догляд за шкірою. Гаряча ванна або душ – це нормальне бажання в холодний день, щоб зігрітися, проте подібна процедура ще більше сушить шкіру. Тому варто віддавати перевагу теплій, а не гарячій воді та вмиванню м'яким, зволожуючим, рідким або шматковим милом без ароматів. Потрібно обмежитись однією 5-10-хвилинною ванною або душем на день. Якщо ви купаєтеся частіше, можете пошкодити захисну частину шкіри й викликати втрату вологи. Після душу не витирайте повністю, залишайте шкіру злегка вологою й відразу наносьте зволожуючий крем, це допоможе втримати вологу.

Захист шкіри

Не нехтуйте простими заходами захисту шкіри в холодну суху погоду:

• перебуваючи на вулиці, прикривайте якнайбільше всі відкриті ділянки тіла (рукавичками та шарфом, обгорнутим навколо нижньої частини обличчя), це допоможе зменшити контакт шкіри з повітрям та знизить імовірність появи мікротріщин;

• навіть у похмуру погоду варто наносити сонцезахисний крем із SPF 30 на відкриті ділянки шкіри;

• під час прибирання будинку з використанням засобів для чищення одягайте гумові рукавички, це захистить шкіру від сухості.

Зберігаємо зір

Ashley Brissete, голова Американської академії офтальмології (American Academy of Ophthalmology (AAO)), каже, що сухий і особливо холодний та вітряний клімат може спричинити підвищену сухість рогівки очей. У такому випадку може допомогти збільшення вироблення сльозової рідини. Для цього варто використовувати теплі компреси на очі протягом декількох хвилин на день, вони стимулюють роботу залоз повік і, відповідно, вироблення слізної рідини. Також може допомогти акуратне миття повік дитячим шампунем або очищаючим засобом для очей, такі процедури допомагають зберегти здоров'я залоз повік.

Якщо ви постійно знаходитесь за комп'ютером або планшетом, постарайтеся дотримуватися правила 20-20-20: тобто кожні 20 хвилин відводьте погляд від екрану і фокусуйтеся на точці на відстані близько 20 футів (609 см) протягом 20 секунд. Такі вправи дозволяють очам розслабитися та відпочити.

Також варто придбати зволожуючі очні краплі (штучна слізна рідина). Такі краплі доступні без рецепта, їх безпечно використовувати кілька разів упродовж дня.

Якщо перерахованих маніпуляцій недостатньо й симптоми сухості очей залишаються, варто звернутися до офтальмолога.

• Зволожувач на допомогу

Комфортний рівень вологості в приміщенні становить від 30 до 50%, але взимку цей показник може опускатися нижче 20%. Коли рівень вологості настільки падає, це впливає на стійкість нашого організму до бактерій, вірусів та алергенів. Вдихання сухого холодного повітря порушує захисний шар слизової оболонки порожнини носоглотки. Відсутність захисної рідини сприяє подразненню дихальних шляхів, які потім легко інфікуються.

Зволожувач повітря допомагає запобігти висиханню шкіри, очей та носової порожнини, особливо у разі використання його під час сну. Варто відзначити, що вологе повітря допомагає покращити сон, тому що надходить повноцінне насичення киснем, що сприяє зміцненню імунітету. Якщо придбати зволожувач повітря з якихось причин не вдалося, тобто кілька простих рішень:

  • закип'ятіть воду й залиште ємність відкритою, щоб пара потрапляла до приміщення;

  • залишайте двері до ванної відчиненими, коли приймаєте душ;

  • розмістіть вологі губки в кімнатах.

Будь-яка з наведених вище дій допоможе збільшити вологість повітря у вашому будинку.

Зима – особлива пора року, адже вона асоціюється з чарівними моментами, святами, сім'єю ... У такі дні хочеться закутатися в ковдру, пити гаряче какао, нікуди не поспішати й чекати дива! Однак реальність досить прозаїчна, і кожного ранку ми виходимо з теплого будинку. Тому не забувайте про перераховані вище рекомендації, які дозволять уберегти шкіру від морозного сухого повітря й зберегти її здоровий вигляд.