Медичні девайси

Мода ХХІ століття – це мода на здоровий спосіб життя (ЗОЖ). Підтягнута спортивна постать, ідеальні пропорції статури, бездоганний зовнішній вигляд стали ознаками успішної людини. Нове покоління відмовляється від шкідливих звичок на користь хорошого здоров'я, що передбачає активні заняття фізичними вправами, правильне збалансоване харчування та душевну гармонію. Багато відомих людей говорять про заняття спортом, активність, дієту, завдяки яким вони чудово виглядають, досягають успіхів і стають для багатьох живим прикладом.

Отже, підвищується попит на предмети, пов'язані зі здоровим способом життя, і зростає їхня пропозиція: світові бренди підтримують спортивний стиль в одязі та взутті, збільшується виробництво спортивного інвентарю та обладнання.

У цей час виникла масова потреба у компактних, простих у користуванні, доступних багатофункціональних пристроях, призначених для контролю фізичних навантажень, витрат калорій, якості сну та інших параметрів ЗОЖ.

Перші прилади такого типу застосовувалися у професійному спорті. У 1977 році компанія «Polar Electro» розробила бездротовий мініатюрний монітор контролю серцевого ритму лижників національної збірної Фінляндії. Потім з'явився спортивний «розумний» годинник, який дозволяв обробляти отримані під час тренувань дані за допомогою комп'ютера.

Можливості міні-комп'ютерів – наша надія бути здоровими та успішними

Функції та можливості пристроїв швидко розширювалися, і зараз вони перетворилися на міні-комп'ютери на зап'ясті, звані фітнес-браслетами або фітнес-трекерами, і стали доступними для всіх. Ці мініатюрні прилади можуть вимірювати частоту серцевих скорочень (ЧСС), кров'яний тиск, температуру, рівень цукру в крові та інші фізичні показники людини, рівень її активності, відстежувати параметри довкілля. Пристрої, як правило, підключені до мережі та синхронізовані з комп'ютером або смартфоном. Це дає можливість лікарям та медичним працівникам отримувати інформацію про стан здоров'я людини віддалено, що особливо важливо в умовах пандемії COVID-19.

Фітнес-трекери компаній Apple, Google або Amazon стали не просто модними аксесуарами, а необхідним інструментом для контролю здоров'я, вимірювання та корекції фізичних навантажень. Нині майже 30% американців мають такі «розумні» браслети. За даними видавництва «Fortune Business Insights», світовий ринок пристроїв для здорового способу життя в 2020 році перевищив 36 мільярдів доларів й у разі збереження середньорічного приросту в 15,4% до 2028 року досягне 114 мільярдів доларів. Міжнародна мережа компаній «Deloitte Global», що працюють в галузі аудиту, оподаткування та консалтингу, робить прогноз, що цього року у світі буде продано 320 мільйонів смарт-годинників та накладок на шкіру, а до 2024 року це число становитиме 440 мільйонів.

Зростання попиту на фітнес-гаджети приваблює провідні технологічні компанії світу, які, конкуруючи один з одним, створюють усе більш досконалі моделі медичних пристроїв, що носяться, додають їм безліч нових функцій і можливостей. Гаджети, які можна носити, представлені фітнес-трекерами, «розумним» годинником, пластирями, окулярами й навіть предметами гардеробу (наприклад, смарт-рукавичками, які перекладають мову жестів у текст, та футболками).

Фінська компанія "Oura Health Ltd" розробила унікальне біосенсорне кільце "Smart Ring", яке одягається на палець і цілодобово відстежує частоту серцевих скорочень, температуру тіла та деякі інші параметри. Компанія «BioIntelliSense» з Redwood City (Каліфорнія, США) створила біостікер для постійного контролю та накопичення відомостей про якість дихання, пульс і температуру, а корпорація «Inculet» (Acton, Massachusetts, USA) виробляє бездротову інсулінову помпу «Omnipod», змонтовану на пластирі, що прикріплюється до тіла та не помітний для сторонніх; його можна не знімати навіть під час водних процедур.

Канадська компанія «Hexoskin» створила високотехнологічний біометричний одяг, у тканину якого вплетені мікродатчики, що контролюють роботу серця, вимірюють показники дихання та фізичних можливостей і передають їх для подальшого аналізу на сумісні з «iOS» або «Android» пристроями. За даними журналу Air@Space Magazine, компанія на замовлення Канадського космічного агентства розробила «розумну» футболку, яку в 2018 році астронавт David Saint-Jacques випробував на борту Міжнародної космічної станції (МКС). Футболка поєднує функції багатьох пристроїв: вимірює ЧСС та електрокардіограму (ЕКГ) серця, кров'яний тиск, параметри дихання, температуру тіла, насичення крові киснем, рівень фізичної активності. Ця інформація передається на Землю для подальшої обробки та контролю за станом здоров'я астронавта.

Вже є фітнес-браслети, які вміють визначати емоційний стан людини за голосом. Інші пристрої стежать за поставою за допомогою камери смартфона та рекомендують вправи проти хронічного болю в спині.

Точність й ефективність медичних пристроїв, що носяться

У зв'язку з настільки широким застосуванням медичних гаджетів, що носяться, на перший план виходить точність отриманої від них інформації. Joshua Hagen, професор Університету штату Огайо (The Ohio State University, USA), який тестував біосенсори у роботі з професійними спортсменами, встановив, що достовірність даних залежить від частини тіла, на якій носиться пристрій. Найкращими виявилися нагрудні ремені для кардіомонітора «Polar», які почали вироблятися понад тридцять років тому й витримали багато різних випробувань.

Високу точність продемонстрували і кільця компанії Oura Health Ltd – одні з наймініатюрніших і тому зручних трекерів, які контролюють пульс, частоту дихання, температуру, фізичну активність і якість сну. Крім того, дослідження, проведені в умовах пандемії, показали, що за допомогою Smart Ring можна помітити зміни в біометричних даних, пов'язані з можливим захворюванням людини, і попередити його про це заздалегідь, щоб вжити заходів.

Корпорація «Apple», застосовуючи «розумний» годинник «Apple Watch», співпрацюючи з науковцями Harvard School of Public Health та National Institutes of Health у проєкті, присвяченому вивченню жіночого здоров'я, аналізує патології та причини порушень менструальних циклів. В орбіту досліджень фахівців потрапили проблеми, що хвилюють медичну громадськість, особливо в останні десятиліття: жіноче безпліддя, остеопороз, самопочуття під час менопаузи, вплив хвороб серця, миготливої ​​аритмії на спосіб життя.

Усі ці аспекти вимагають поглибленого вивчення, розвитку, розуміння, як отримані вчасно сигнали можуть попередити та допомогти уникнути неприємних та небезпечних наслідків.

Щоденна медична практика та використання міні-гаджетів

Завдяки новим технологіям, що швидко розвиваються, лікарі можуть віддалено отримувати інформацію про життєво важливі показники здоров'я кожного пацієнта і в разі необхідності швидко надати допомогу. Гаджет може врятувати життя, наприклад, визначивши нехарактерну частоту пульсу та відправивши сигнал тривоги родичам чи лікарю. Зрозуміло, водночас медикам потрібна гарантія правильності, точності та надійності роботи пристроїв.

American Medical Association (AMA) вивчила відгуки лікарів про сучасні гаджети, зокрема про пристрої, що носяться. Понад 87% медпрацівників про їх застосування висловилися загалом позитивно, але водночас побажали подальшого підвищення ефективності нових пристроїв. Також було звернено увагу на необхідність посилення захисту особистих даних пацієнтів. «Ентузіазм медиків стосовно технологій безпосередньо пов'язаний зі здатністю новітніх розробок надати допомогу медикам у покращенні турботи про пацієнтів», – сказав віце-президент АМА Meg Barron.

Природне прагнення людей, які враховують «віяння моди» (позитивна конотація), їхня потреба відчувати й бути здоровими, чудово виглядати, мріяти про ідеал враховуватиметься як медиками, так і маркетологами, компаніями, відомими брендами. Нас цікавить реальність, стабільність, надійність даних, щоб допомогти людям попередити хвороби або позбутися їх.

Великий письменник А. П. Чехов, відчуваючи наполегливе бажання людей бути кращим, у п'єсі «Дядя Ваня» вустами доктора Астрова говорив: «У людині має бути все чудово: й обличчя, й одяг, і душа, і думки». Важко із цим сперечатися.