Що потрібно знати про вітамін D?

Основне джерело нашої краси, сили та молодості – вітаміни, вони були й залишаються для організму силою,що підтримує.

Величезний внесок вносить вітамін D, бо він необхідний практично для всіх органів і систем, зокрема для опорно-рухового апарату, щитоподібної залози, шлунково-кишкового тракту, нирок, неврологічної, ендокринної та серцево-судинної систем. Більше того, ця поживна речовина життєво важлива для імунітету, м'язової функції та, звичайно ж, настрою.

Вітамін D є унікальним ще тим, що є препрогормоном, причому дуже важливим.

Тривожні факти досліджень

Цікаве дослідження, проведене Національним центром статистики охорони здоров'я (NCHS) у рамках програми Національного обстеження стану здоров'я та харчування (The National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES)) у США, задіяло 26 000 людей, завдяки чому стало відомо, що 41% американців випробовують нестача вітаміну D (25 нг/мл – 30 нг/мл D у сироватці крові), та 29 % з показниками нижче 20 нг/мл – критично низький рівень. Оптимальний рівень вітаміну D – 50 нг/мл, для досягнення такого рівня зазвичай рекомендують вибрати добавку вітаміну D3 у дозі 5000 МО та приймати її щодня протягом 8-12 тижнів. Фактично, багато експертів і постійно зростаюча кількість досліджень мають спільну думку: підтримувати такий рівень потрібно насамперед для того, щоб покращити самопочуття та максимально зберегти здоров'я організму.

Це дослідження спантеличує, адже погодьтеся, цифри досить тривожні, це вже з урахуванням того, що всі способи, завдяки яким можна отримати вітамін D (зокрема збагачені продукти, напої, сонце), враховані.

Але мало просто почати приймати добавки. Потрібно розуміти, що під час вживання погано засвоюваної форми цієї поживної речовини, або у разі її занадто малої кількості, не буде досягнуто оптимально корисних показників в організмі, інакше кажучи, не варто чекати «дива» і сподіватися лише на сонце, як джерело запасу вітамінів.

Причини, з яких прийому добавок може бути недостатньо, щоб підвищити рівень вітаміну D:

  • надто низька доза;

Дієтолог із функціонального харчування Whitney Crouch пояснює, що мінімальна ефективна доза для дорослої людини з оптимальним рівнем вітаміну D у крові 3000 МО.

Якщо врахувати відсоток населення, що страждає від нестачі вітаміну D, виходить фактична потреба середньостатистичної людини від 5000 до 10000 МО щодня, поки його рівень у крові стане оптимальним.

  • неправильна форма;

Іноді лікарі прописують вітамін D2, хоча він може не підходити як добавка, у ньому немає тих властивостей, які є в D3 – ці дві поживні речовини не є біологічно еквівалентними або взаємозамінними. Вітамін D3 має чудову біоефективність, біоактивність, стабільність порівняно з D2.

  • неправильне застосування;

Багато людей не знають, що вітамін D є жиророзчинним, а це позначає, що його необхідно приймати з їжею, яка містить деяку кількість жиру, або включати до раціону корисні жири, наприклад, олії на рослинній основі (авокадо, оливки), більше горіхів та насіння, жирну рибу (лосось, тунець, скумбрія, сардини).

Однак у наш час існують добавки вітаміну D3 із застосуванням органічних масел, їх можна вживати незалежно від їжі.

Враховуємо деталі

Близько 93% населення планети відчуває дефіцит вітаміну D. Навіть тим людям, які мають достатній рівень вітаміну D, фахівці рекомендують приймати 3000 МО на день, щоб підтримувати його в нормі й надалі.

Також так само варто враховувати пору року, кількість часу перебування на сонці, тон шкіри й кількість жирових відкладень, бо все вищезазначене впливає на рівень вітаміну D в сироватці крові.

Тому, нам необхідно розуміти, що статистичні дані, про які згадувалося вище, лише говорять про те, що неможливо сподіватися лише на свої сили в бажанні збільшити рівень вітаміну D. Для цього потрібен більш структурний підхід і тільки в такому разі, враховуючи всі рекомендації фахівців, можна підвищити рівень вітаміну D.

Безумовно, усе це слід зробити тільки після обов'язкової діагностики крові та попередньої консультації з лікарем.